Terrorisme på tværs
Terrorisme er kommet på alles læber efter 11. september 2001. Bogen forsøger at gå bagom den tragiske begivenhed og beskriver de historiske forudsætninger for begivenhederne i New York.
Bogen trækker således en både kronologisk og tematisk linie gennem terrorismens historie i det 20. århundrede. Og rejser spørgsmålene: Hvorfor opstår terrorisme og hvordan har de historiske forhold ændret sig, så terrorismen i dag fremtræder mere kraftfuldt og intenst end tidligere.
Terrorisme på tværs er i 2006 kommet i en ny og revideret 2. udgave, der medtager udviklingen indenfor terrorisme og terrorismebekæmpelse helt op til i dag.
1. udgaven af Terrorisme på Tværs fra 2002 kan stadig bruges sammen med kildematerialet på denne side. Hvor der er forskelle på hjemmesiden ift. de to udgaver, vil det være anført.
Terrorisme på tværs kan også bruges i samfundsfagsundervisningen, og der kan med lethed etableres et tværfagligt samarbejde mellem de to fag historie og samfundsfag.
